Midilli Adası Gezi Rehberi

midilli

Ayvalık gemiler ile 1.5 saatte ulaşabilecek kadar yakın olan, doğal güzellikleriyle meşhur ‘Lesvos’, Yunanistan’ ın üçüncü büyük adasıdır.

Gemilerimizin yanaştığı Mitilene Limanı 19. ve 20. yy ‘dan kalma yapılarıyla misafirlerimize ”Hoş Geldin” demektedir. Ziraat Bankası binası, bugün pastane olarak kullanılan eski Osmanlı Bankası, Belediye parkı, Valiliğin mermer binası bu tarihi yapılara örnek olarak verilebilir. Adanın başkenti olan ‘Midilli’ görkemli yapıları, müzeleri, kiliseleri, çeşit çeşit balık ve mezelerin sunulduğu meşhur ‘Ouzo’ rakısının içildiği meyhaneleri ile Doğu Ege’nin en güzel ve en eski şehirlerindendir.

Şehrin en önemli eserlerinden Bizans Kalesi, Akdeniz’ in en büyük kalelerinden olup bir çok kültürel faaliyete ev sahipliği yapar. Ayrıca, Metropol Kilisesi, Yeni Cami, Türk Hamamı görülmesi gereken yerlerdir. Adanın en güzel köylerinden Agiasos dağ köyünü, seramik ve dantel işlerinin sergilendiği çarşısını, Meryem Ana Kilisesi ve Etnografya Müzesini bizimle keşfedebilirsiniz. Osmanlı döneminden kalma lüks Sarlıca Palas’ ta fotoğraf çekebilir, yoğurdu ile ünlü Mandamados’ u, Baş Melek Taksiarhis manastır ve kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Kuzeyde Molivos Beldesi, büyüleyici Molivos Kalesi ve arnavut kaldırımlı sokakları ile görülmeye değerdir. Molivos, Akdeniz’ in en iyi korunmuş ortaçağ kasabalarından biridir, şirin limanı, eski taş evleri, Osmanlı’ dan kalma çeşmeleri ve konakları ile ilgi çekmektedir. Belediye Binasında bulunan kütüphane, Arkeoloji koleksiyonu, Belediye Galerisi ve kiliseler ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Adanın önemli turistik yerlerinden Petra Sahilleri ve kumsalları, en iyi deniz mahsullerinin çıkartıldığı, ticaret ve kültürel etkinliklerin yapıldığı tatil yeri Kaloni körfezi, şirin bir kasaba olan Sigri’ deki Fosilleşmiş Orman Müzesi, Bizans kalıntıları, ilk Osmanlı yerleşimi ‘Arisvi Köyü’ güzellikleriyle misafirlerini cezbeden diğer yerlerdir.

Midilli’ye Özgü Lezzetler

Midilli, Akdeniz mutfağını en iyi temsil eden şehirlerdendir.

Zeytinyağı, Yunanistan’ ın en kaliteli ve en iyilerinden sayılabilir.Yemeklerde sadece zeytinyağı kullanılıyor olması en güzel örneğidir. Adadaki zeytin yağı müzesi, sabun atölyeleri ve lezzetli yemekleri ile Midilli zeytinyağının, ne kadar meşhur olduğu ve adanın ekonomisinde önemli rol oynadığının işaretidir.

Adanın meşhur tavernalarında; taze balık, ıstakoz, tuzlama balık (Kalloni’ nin lezzetli sardalyası) istiridye, ahtapot gibi deniz ürünlerinin tadına Ouzo ve mezeler eşliğinde bakabilirsiniz.

Midilli’nin Plomari şehrinde üretilen Ouzo dünyadaki rakı kültürünün başlangıcı kabul edilir. Hala üretim yapılan ve ziyarete açık olan Barbayanni fabrikasında ve Plomari Ouzo fabrikasında üretilen, bakır imbiklerden geçen ve Yunanistan’ ın en iyisi kabul edilen Ouzo’ ya deniz ürünleri ve çeşit çeşit meze eşlik etmektedir.

Midilli’nin süt ürünlerini de unutmamak gerek. Doğal otlayan hayvanlardan elde edilen yoğurt, yağ peyniri, lor peyniri ve gravyer tipi peynirlerini tatmadan dönmeyin. Adanın tatlıları, özellikle badem ezmesi ve bademli tereyağlı baklavası meşhurdur. Kadın Kooperatiflerinden temin edebileceğiniz yerel lezzetler (helva, salça, reçel v.b) ile adanın damak tadı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog webekm.com the ekm.

Download from BIGTheme.net free full premium templates